Üniversitemizde “Koronavirüs” Seferberliği

20 Mart 2020 Cuma

Üniversitemizde "Koronavirüs" Seferberliği

Ülkemizde ilk Yeni Koronavirüs (COVID-19) vakasının Sağlık Bakanlığı’nca duyurulmasının ardından Üniversitemizde virüse karşı korunma ve bilgilendirme çalışmaları hız kazanarak büyük bir titizlikle yürütülüyor.

Bu bağlamda, Yeni Koronavirüs salgınına karşı Üniversitemiz tarafından akademik-idari personelimiz ve öğrencilerimize yönelik Koronavirüs (COVID-19) Bilgilendirme Semineri gerçekleştirildi.

Salgının ülkemizde ileri boyutları varmasını önleyecek tedbir kararları kapsamında üniversitelerde eğitim-öğretim faaliyetlerine 3 hafta ara verilmesi kararının Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü’nce açıklanmasının ardından, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından üniversitelere gönderilen tedbir kararları, Üniversitemiz yönetimince ivedilikle uygulanmaya başlandı. Bu kapsamda sürecin hızlı, etkin ve dinamik bir şekilde yürütülmesi amacıyla Üniversite Yönetim Kurulumuz tarafından “Koronavirüs Salgın Danışma Komisyonu (KOVKOM)” kuruldu. Ayrıca sürecin yerinde ve etkin takip edilmesi için birimlerde alt komisyonlar oluşturuldu.

Salgına karşı Üniversitemizce alınan kararlar ve önleyici tedbirlerin öğrencilerimiz ile akademik ve idari personelimize hızlı, etkin ve doğru iletişim yöntemleri ile aktarılmasına imkân sağlamak amacıyla KOVKOM tarafından üniversitemizin web sayfasında “Covid-19” ara yüzü oluşturularak salgın hakkında bilgilendirici video ve zenginleştirilmiş görsel içerikler hazırlandı.

Akademik ve idari faaliyetlerin kesintiye uğramaması ve personellerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamaması adına temizlik ve hijyen tedbirlerini arttıran Üniversite Yönetimimiz, tüm akademik ve idari birimlerimizin girişlerine dezenfektan ürünlerin yerleştirilmesini ve ayrıca idari personelimize dezenfekte edici ürünlerin dağıtımının gerçekleştirilmesini sağladı.

Yeni Koronavirüs salgınına karşı tüm imkanlarını seferber eden Üniversitemiz, tüm yerleşkelerimize ait binalar, derslikler, laboratuvarlar, yemekhane ve kafeteryalar ile spor, konferans, kütüphane ve okuma salonları başta olmak üzere akademik ve idari personelimizin kullandığı ortak iç ve dış kullanım alanlarını dezenfekte ederek, dezenfeksiyon çalışmalarını periyodik olarak sürdürmeye devam etmektedir.

Yürütülen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, “Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Yeni Koronavirüs salgınına karşı önleyici tedbir ve bilgilendirme çalışmalarını Trabzon Üniversitesi olarak büyük bir hassasiyetle sürdürüyoruz. Sağlık Bakanlığımız ve YÖK başta olmak üzere devletimizin ilgili kurum ve kuruluşları ile sürekli iletişim halindeyiz. Bu çerçevede süreçle ilgili olarak yapılan çalışmaları ve alınan kararları öğrencilerimiz, personelimiz ve halkımızla web sayfamız ve kurumsal sosyal medya hesaplarımızdan hızlı ve etkin bir biçimde paylaşıyoruz. Tarih boyunca birlik, beraberlik ve dayanışma içinde her türlü zorluğun ve sıkıntılı durumların üstesinden gelmeyi başarmış bir millet olarak, paniğe kapılmadan, yetkili makamlar tarafından yapılan açıklamaları dikkate alarak, tavsiye edilen kişisel, çevresel, sosyal temizlik ve hijyen kurallarını da ihmal etmeden inşallah bu zorlu sürecin de üstesinden geleceğiz.” şeklinde konuştu.

Hızlı Erişim